Szkoła Podstawowa nr 31 
im. Janusz Korczaka w Białymstoku 
ul. Żurawia 12, 15-540 Białystok 
tel/fax: 85 741 69 23 
e-mail: sp31@um.bialystok.pl 
e-mail: zso_8@interia.pl 

SP nr 31

w Białymstoku

 

 

Szanowni Państwo!

"Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu czytelnika... Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana."

            W dobie mediów elektronicznych, programów, gier komputerowych, smsów czy magicznej mocy przekazu telewizyjnego w relacjach między słowem drukowanym, a przekazem medialnym powstaje dość istotny problem dominacji obrazu, który najczęściej jest obecnie dla młodego człowieka głównym źródłem przyjemności, emocji i wiedzy o świecie. Współczesny młody człowiek zarzucony zewsząd dużą ilością różnego rodzaju informacjami i środkami jej wyrazu, powinien poprzez właściwą edukację wybierać dla siebie wszystkie te formy, które najpełniej pozwolą mu uczestniczyć w kulturze współczesnego świata. Kontakt z różnymi formami kultury, oprócz treści przekazywanych przez nowe media powinien w znacznym stopniu odbywać się poprzez odnajdywanie wartości płynących z obcowania ze słowem drukowanym. W obawie o zanik kontaktów młodzieży z kulturą słowa coraz bardziej potrzebny jest wpływ osób kompetentnych, które będą przewodnikami po świecie książki. Mimo znaczącego wpływu nowych mediów w kontaktach kulturalnych młodych ludzi niemożliwe jest całkowite zapomnienie o czytaniu i wartościach, jakie niesie dobra książka. Ważnym zadaniem rodziców, szkoły oraz biblioteki jest więc rozbudzanie w dzieciach zamiłowania do treści zawartych w słowie drukowanym, aby swej drogi do dorosłości szukali oni też nie tylko w nowoczesnych mediach, ale też w książce.      

           Zadaniem szkoły jest wytworzenie silnej motywacji do lektury, uczynienie lektury książki zajęciem atrakcyjnym i przyciągającym w taki sposób, by książka zaspokajała różnorodne potrzeby i pragnienia dziecka w obszarze intelektualnym jak i emocjonalnym. Wychowanie do lektury nie należy jednak wyłącznie do zadań szkoły i biblioteki, wymaga ono też powszechnego zaangażowania rodziców oraz różnych pozaszkolnych instytucji oświatowych. W związku z tym w roku szkolnym 2021/22 nasza szkoła przystąpiła do realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, którego głównym celem jest podniesienie aktywności czytelniczej uczniów naszej szkoły oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. Uczestnictwo w programie sprawiło, że biblioteka szkolna otrzymała dotację na zakup literatury dla dzieci i młodzieży, zaś uczniowie i nauczyciele wzięli udział w różnorodnych projektach oraz imprezach promujących czytelnictwo. Do biblioteki szkolnej zostało zakupionych 206 nowych pozycji książkowych, które są udostępniane czytelnikom. Realizacja programu to dobra okazja, by zaangażować Państwa w zachęcanie dzieci do czytania książek, ich wypożyczania oraz kupowania. To najpierw rodzicom powinno zależeć, by dzieci sięgały po książki, gdyż zalety czytania książek są dla nich bardzo ważne i korzystne.            

            Joanna Papuzińska w książce pt. „Czytanie domowe” podkreśla ważną rolę domu w wychowaniu do czytelnictwa. Według autorki „nawyk kontaktu z książką jest pewnym posagiem intelektualnym, który dziecko wynosi z domu. Decyduje o jego wiedzy, a także o pewnych właściwościach charakteru, preferowanych wartościach i postawach”.

Informując o realizacji programu chciałybyśmy zachęcić Państwa do podjęcia indywidualnych, codziennych działań prowadzących do uświadamiania dzieciom przyjemności płynącej z czytania oraz realizowania razem z biblioteką szkolną i nauczycielami w procesu popularyzacji czytelnictwa w naszej szkole m.in. poprzez uczestnictwo w działaniach czytelniczych organizowanych dla całej społeczności szkolnej.

Czytanie dzieciom przynosi wiele korzyści:

  • pogłębia więź z dzieckiem,
  • wzbogaca słownictwo,
  • pogłębia wiedzę,
  • pobudza wyobraźnię,
  • wspomaga koncentrację,
  • poprawia pamięć,
  • zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputera,
  • uczy pożytecznego spędzania wolnego czasu.

            Drodzy Rodzice, zachęcamy Was gorąco, abyście rozbudzali i podtrzymywali zainteresowania czytelnicze Waszych dzieci. Zachęcajcie ich do wypożyczania książek i sami czytajcie im w domu, rozmawiajcie z dziećmi o przeczytanych książkach. Wyrobienie bowiem nawyku czytania książek i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważniejsze niż komputer, czy Internet, a obecnie również telefon może się udać jedynie dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły. Czytanie to wiedza i mądrość. Czytanie to przygoda, która wciąga i skłania do myślenia. Czytanie to przyjemność. Czytanie pomaga, uczy empatii i wrażliwości. Czytanie kształtuje charakter i osobowość. 

                                                                                 

                                                                                 Nauczyciele bibliotekarze SP nr 31

                                                                             

 

W pierwszej połowie marca w klasie I w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa realizowany był temat: Julian Tuwim znany i nieznany. Zapoznałam uczniów z ciekawostkami z życia autora, prezentując zdjęcia związane z J. Tuwimem (ławeczka Tuwima, tablica na kamienicy), żartobliwe aforyzmy autora. Uczniowie poznali wybrane wiersze J. Tuwima oraz książkę A. Frączek Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą wypożyczone z biblioteki szkolnej. Wspólnie czytaliśmy wiersze, a ja czytałam dzieciom ich pierwszą lekturę. Dzieci z entuzjazmem słuchały przygód młodego Juliana i opowieści o jego bzikach porównując je ze swoimi zainteresowaniami.  Uczniowie podjęli próbę nauki wiersza pod tytułem Abecadło na pamięć, aby potem go pięknie wyrecytować. Na zakończenie dzieci wykonały pracę plastyczną w grupach, malując wokół wybranej litery z wiersza Abecadło przedmioty, których nazwa zawierała wybraną literę.

                                                                                                         Karolina Zalewska

Czytaj więcej...

 

W pierwszej połowie marca w klasie I w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa realizowany był temat:

„Julian Tuwim znany i nieznany”

Zapoznałam uczniów z ciekawostkami z życia autora, prezentując zdjęcia związane z J. Tuwimem (ławeczka Tuwima, tablica na kamienicy), żartobliwe aforyzmy autora. Uczniowie poznali wybrane wiersze J. Tuwima oraz książkę A. Frączek Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą wypożyczone z biblioteki szkolnej. Wspólnie czytaliśmy wiersze, a ja czytałam dzieciom ich pierwszą lekturę. Dzieci z entuzjazmem słuchały przygód młodego Juliana i opowieści o jego bzikach porównując je ze swoimi zainteresowaniami.              Uczniowie podjęli próbę nauki wiersza pod tytułem Abecadło na pamięć, aby potem go pięknie wyrecytować. Na zakończenie dzieci wykonały pracę plastyczną w grupach, malując wokół wybranej litery z wiersza Abecadło przedmioty, których nazwa zawierała wybraną literę.

                                                                               Karolina Zalewska

 

 

 

Klasa IV wzięła udział w realizacji projektu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025, którego celem jest wzbogacenie oferty bibliotek oraz poprawa czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. 

Dzieci zostały poinformowane i zachęcone do odwiedzenia naszej biblioteki szkolnej celem zapoznania się z ofertą nowo zakupionych książek oraz wybraniem ciekawych pozycji książkowych do czytania w wolnym czasie. Jedną z książek szczególnie przeze mnie polecanych, była książka autorstwa Andrzeja Maleszki pt. ,,Magiczne Drzewo. Opowieść I. Czerwone krzesło”. Dzieci dowiedziały się również czym na co dzień zajmuje się autor powyższej książki.  

Nie bez przypadku wybór padł na tegoż właśnie autora. Andrzej Maleszka jest reżyserem telewizyjnym, teatralnym, scenarzystą, pisarzem, a co najważniejsze specjalizuje się w twórczości dla dzieci i młodzieży. Jest autorem i reżyserem ponad 30 spektakli wystawianych w teatrach oraz w Telewizyjnym Teatrze Młodego Widza, jak również kilkunastu filmów i seriali telewizyjnych. Dodatkowym aspektem, który przemawiał za wyborem tej, a nie innej książki był również fakt, że Andrzej Maleszka został laureatem kilkunastu nagród i wyróżnień, w tym międzynarodowej EMMY za cykl filmowy Magiczne drzewo. W związku z tym udostępniłam dzieciom link, gdzie mogły obejrzeć film, który mogą potraktować, jako zachętę do lektury. 

Jako że sama bardzo lubię czytać, postanowiłam przeczytać dzieciom na godzinie wychowawczej fragment wspomnianej przeze mnie książki, zachęcając je do sięgnięcia po tą niezwykle bogatą w przygody książkę. W ramach realizacji projektu dzieci przygotowały kilka prac plastycznych obrazujących jedną z przygód książkowych bohaterów. 

Barbara Siemieniuk 

 

 

 

Czytaj więcej...

W ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek bibliotekę szkolną SP. 31 i Filiię nr 11 odwiedziły przedszkolaki z Edukacyjnego Przredszkola Entliczek. Dzieci zwiedziły bibliotekę, zapoznały się z pracą bibliotekarza i historią książki. Na pożegnanie otrzymały w prezencie książeczki. Biblioteka otrzymała od przedszkolaków wykonany przez nich dyplom z podziękowaniem.

Bibliotekę zwiedziły również  również dzieci z oddziału przedszkolnego przy SP. 31 z grupy “Misie”. Dzieci otrzymały słodki poczęstunek.

Przez cały tydzień biblioteka prowadziła akcję Dni otwarte Biblioteki w ramach której każde dziecko dostawało prezent jeśli wypożyczyło książkę.

GALERIA ZDJĘĆ - KLIKNIJ TU!

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA – rozpoczynamy realizację

Z radością informujemy, że nasza szkoła otrzymała dofinansowanie na zakup książek do biblioteki szkolnej w ramach 3 Priorytetu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa: Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.  

Program ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa w tej grupie. Planujemy zakup książek atrakcyjnych dla  młodego odbiorcy.

Zwracamy się z gorącą prośbą do uczniów, rodziców, nauczycieli o włączenie się do tworzenia listy zakupów, kontakt osobisty z biblioteką, przekazanie przez dziecko lub przesłanie swoich propozycji na adres szkoły: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  do 17 maja 2019.

Czekamy na propozycje tytułów i/lub nazwisk autorów książek z literatury pięknej i popularnonaukowej!

„Podaruj książkę bibliotece"

Jeśli masz w domu książki, które są Ci niepotrzebne to przynieś je do biblioteki a my Ci pięknie podziękujemy :)

Książki wzbogacą księgozbiór szkolnej biblioteki.

Akcja trwa.

DZIEL SIĘ Z INNYMI RADOŚCIĄ CZYTANIA

Bieg po zdrowie

Realizujemy program edukacyjny
"Bieg po zdrowie"

Bieg po zdrowie

 

Trzymaj Formę!

Realizujemy program edukacyjny
"Trzymaj Formę"

Telefon zaufania