Szkoła Podstawowa nr 31 
im. Janusz Korczaka w Białymstoku 
ul. Żurawia 12, 15-540 Białystok 
tel/fax: 85 741 69 23 
e-mail: sp31@um.bialystok.pl 
e-mail: zso_8@interia.pl 

SP nr 31

w Białymstoku

 

W pierwszej połowie marca w klasie I w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa realizowany był temat: Julian Tuwim znany i nieznany. Zapoznałam uczniów z ciekawostkami z życia autora, prezentując zdjęcia związane z J. Tuwimem (ławeczka Tuwima, tablica na kamienicy), żartobliwe aforyzmy autora. Uczniowie poznali wybrane wiersze J. Tuwima oraz książkę A. Frączek Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą wypożyczone z biblioteki szkolnej. Wspólnie czytaliśmy wiersze, a ja czytałam dzieciom ich pierwszą lekturę. Dzieci z entuzjazmem słuchały przygód młodego Juliana i opowieści o jego bzikach porównując je ze swoimi zainteresowaniami.  Uczniowie podjęli próbę nauki wiersza pod tytułem Abecadło na pamięć, aby potem go pięknie wyrecytować. Na zakończenie dzieci wykonały pracę plastyczną w grupach, malując wokół wybranej litery z wiersza Abecadło przedmioty, których nazwa zawierała wybraną literę.

                                                                                                         Karolina Zalewska

Czytaj więcej...

 

Klasa IV wzięła udział w realizacji projektu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025, którego celem jest wzbogacenie oferty bibliotek oraz poprawa czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. 

Dzieci zostały poinformowane i zachęcone do odwiedzenia naszej biblioteki szkolnej celem zapoznania się z ofertą nowo zakupionych książek oraz wybraniem ciekawych pozycji książkowych do czytania w wolnym czasie. Jedną z książek szczególnie przeze mnie polecanych, była książka autorstwa Andrzeja Maleszki pt. ,,Magiczne Drzewo. Opowieść I. Czerwone krzesło”. Dzieci dowiedziały się również czym na co dzień zajmuje się autor powyższej książki.  

Nie bez przypadku wybór padł na tegoż właśnie autora. Andrzej Maleszka jest reżyserem telewizyjnym, teatralnym, scenarzystą, pisarzem, a co najważniejsze specjalizuje się w twórczości dla dzieci i młodzieży. Jest autorem i reżyserem ponad 30 spektakli wystawianych w teatrach oraz w Telewizyjnym Teatrze Młodego Widza, jak również kilkunastu filmów i seriali telewizyjnych. Dodatkowym aspektem, który przemawiał za wyborem tej, a nie innej książki był również fakt, że Andrzej Maleszka został laureatem kilkunastu nagród i wyróżnień, w tym międzynarodowej EMMY za cykl filmowy Magiczne drzewo. W związku z tym udostępniłam dzieciom link, gdzie mogły obejrzeć film, który mogą potraktować, jako zachętę do lektury. 

Jako że sama bardzo lubię czytać, postanowiłam przeczytać dzieciom na godzinie wychowawczej fragment wspomnianej przeze mnie książki, zachęcając je do sięgnięcia po tą niezwykle bogatą w przygody książkę. W ramach realizacji projektu dzieci przygotowały kilka prac plastycznych obrazujących jedną z przygód książkowych bohaterów. 

Barbara Siemieniuk 

 

 

 

Czytaj więcej...

W ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek bibliotekę szkolną SP. 31 i Filiię nr 11 odwiedziły przedszkolaki z Edukacyjnego Przredszkola Entliczek. Dzieci zwiedziły bibliotekę, zapoznały się z pracą bibliotekarza i historią książki. Na pożegnanie otrzymały w prezencie książeczki. Biblioteka otrzymała od przedszkolaków wykonany przez nich dyplom z podziękowaniem.

Bibliotekę zwiedziły również  również dzieci z oddziału przedszkolnego przy SP. 31 z grupy “Misie”. Dzieci otrzymały słodki poczęstunek.

Przez cały tydzień biblioteka prowadziła akcję Dni otwarte Biblioteki w ramach której każde dziecko dostawało prezent jeśli wypożyczyło książkę.

GALERIA ZDJĘĆ - KLIKNIJ TU!

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA – rozpoczynamy realizację

Z radością informujemy, że nasza szkoła otrzymała dofinansowanie na zakup książek do biblioteki szkolnej w ramach 3 Priorytetu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa: Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.  

Program ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa w tej grupie. Planujemy zakup książek atrakcyjnych dla  młodego odbiorcy.

Zwracamy się z gorącą prośbą do uczniów, rodziców, nauczycieli o włączenie się do tworzenia listy zakupów, kontakt osobisty z biblioteką, przekazanie przez dziecko lub przesłanie swoich propozycji na adres szkoły: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  do 17 maja 2019.

Czekamy na propozycje tytułów i/lub nazwisk autorów książek z literatury pięknej i popularnonaukowej!

„Podaruj książkę bibliotece"

Jeśli masz w domu książki, które są Ci niepotrzebne to przynieś je do biblioteki a my Ci pięknie podziękujemy :)

Książki wzbogacą księgozbiór szkolnej biblioteki.

Akcja trwa.

DZIEL SIĘ Z INNYMI RADOŚCIĄ CZYTANIA

Bieg po zdrowie

Realizujemy program edukacyjny
"Bieg po zdrowie"

Bieg po zdrowie

 

Trzymaj Formę!

Realizujemy program edukacyjny
"Trzymaj Formę"

Telefon zaufania