Szkoła Podstawowa nr 31 
im. Janusz Korczaka w Białymstoku 
ul. Żurawia 12, 15-540 Białystok 
tel/fax: 85 741 69 23 
e-mail: sp31@um.bialystok.pl 
e-mail: zso_8@interia.pl 

SP nr 31

w Białymstoku

W tym roku, kolejny już raz, reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w sztafecie Electrum Ekiden Mini.

Tym razem Szkołę reprezentowały dwie drużyny – klasa III w składzie: Martynka Sojko, Ula Zajkowska, Iwo Sitniewski i Maciek Dubicki oraz klasa VII w składzie: Ola Zajkowska, Jacek Łupiński, Adrian Wróblewski i Rafal Rogalewski.

Warto zaznaczyć, że biegliśmy dla Hospicjum dla Dzieci. Część opłat wpisowych została przekazana Fundacji „Pomóż Im”.

Ekiden – co to jest?

Słowo ekiden z pochodzi z języka japońskiego (ekiden-kyōsō) i oznacza długodystansowy bieg sztafetowy.

Biegi sztafetowe Ekiden są niezwykle popularne w: Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie, Hiszpanii, Holandii, Chinach, Niemczech, Francji czy Stanach Zjednoczonych.

Nazwa tego maratonu-sztafety pochodzi od japońskiego systemu transportowego i pocztowego, przebiegającego wzdłuż szlaku Tōkaidō. Powstał on w XVII w. pomiędzy miastami Edo (obecnie Tokio) i Kioto, oddalonymi od siebie o ok. 500 km. System umożliwiał szybką komunikację m.in. dzięki wymianie koni na kolejnych stacjach (eki).

Największe tradycje biegów typu Ekiden pochodzą z Japonii, gdzie każde rozgrywane zawody są prawdziwym świętem. Na ulice wychodzą tysiące kibiców dopingujący startujących biegaczy. Udział w tej sztafecie to wielki prestiż. Każdy z zawodników przyczynia się do sukcesu swojej drużyny. Do zawodów zgłaszają się największe uniwersytety oraz firmy.

GALERIA ZDJĘĆ - KLIKNIJ TU!